odczuwanie
Odczuwanie jest życiem ciała, tak samo jak myślenie – życiem umysłu
– Alexander Lowen
SZTUKA ODCZUWANIA



Warsztaty
To mój autorski projekt spotkań w postaci kreatywnych warsztatów, podczas których inspiruję do życia w pełni siebie oraz opowiadam o tym jakie elementy dookoła nas w szczególności w postaci sztuki, sprawiają, że możemy czuć się jeszcze lepiej, tak, aby w konsekwencji tworzyć szczęśliwe, harmonijne życie. Poszukam u Ciebie tego co Twoje, Poszukam indywidualnej recepty na Twoje szczęście. Odczuwanie to nie tylko chwila zatrzymania się i spojrzenia w głąb siebie. To również sztuka pobudzenia uśpionych zmysłów, które możesz aktywować poprzez odpowiednią stymulację. Dzięki temu, aktywujesz uśpione wibracje i na nowo odzyskasz chęć życia.
Skąd u mnie taka wiedza?
Moja wiedza to lata doświadczeń oraz przeróżnych elementów, w szczególności takich jak uważna obserwacja rzeczywistości, zainteresowanie szeroko pojętą psychologią oraz energią. Elementy te doprowadziły mnie do uniwersalnej prawdy o człowieku, a w szczególności, o psychologicznych mechanizmach jego działania oraz zarządzania jego energią. Jest to wiedza, która mnie niezwykle motywuje do działania. Niemniej jednak esencja mojej pracy to pomaganie drugiemu człowiekowi w jej zdobyciu. W tym wszystkim jestem pośrednikiem, który da Tobie narzędzia jak nauczyć się tego samemu. Do tego wszystkiego, dochodzi element świadomości tego co nas otacza. Jeśli w naszych wnętrzach otaczamy się pięknem, sztuką, designem, słuchamy muzyki dbamy o zapach i czystość, stosujemy świadomie kolory oraz struktury, oddziałuje to pozytywnie na nasz układ uczuciowo- emocjonalny. Niemniej jednak, zastosowanie tego wszystkiego, musi przebiegać w sposób właściwy oraz zrównoważony.
Dlaczego odczuwanie jest tak dla nas ważne?
Amerykański psychiatra i psychoterapeuta Alexander Lowen określił, iż odczuwanie jest życiem ciała, tak samo jak myślenie jest życiem dla umysłu. Współczesny człowiek to pędząca maszyna, która poprzez wpędzenie się w wir i zaprogramowanie, zatraciła ten niezwykły element. Zatracenie to doprowadza docelowo do wyniszczenia nas samych. Zgodnie z prawami fizyki, im szybciej pędzi materia tym czasoprzestrzeń oraz to co jest dookoła nas zaczyna coraz bardziej zanikać. Rosnące tempo sprawia, że nie tylko tracimy zmysły i oddalamy się od siebie, ale również przypłacamy to zdrowiem, bo nic w przyrodzie nie może pędzić nieustannie. Nie chodzi o to, aby znaleźć czas dla siebie, chodzi o to, aby świadomie czuć to w tej chwili.
Nieustanne napięcie objawia się w nas samych. Gołym okiem na twarzy, w kamuflażu, w ścisku w naszym ciele. Prostota życia jest kluczem do wszystkiego. Pokaże Tobie na warsztatach jak przestać tylko myśleć, a jak uruchomić pozostałe funkcje psychologiczne jakimi są uczucia, intuicja oraz percepcja.
Co nasza psyche ma wspólnego ze sztuką?
Sztuka jest swoistym nośnikiem informacji, która pobudza nasze zmysły i nakłania nas do odpowiedzi na pytanie co czujemy? Dzięki temu, uczymy się poprzez sztukę odczuwania jej samej, ale również samego siebie. Na warsztatach nauczysz się dokonywać wyborów w sposób intuicyjny oraz słuchać swojego głosu, który będzie Ci podpowiadać, które dzieło jest dla ciebie.
Dlaczego kolory oddziałują na nas w określony sposób?
J.W Goethe pisał, że każda barwa wpływa na człowieka w specyficzny sposób, dzięki temu ukazuje oku i duszy swoją istotę. Poprzez wzrok do mózgu płynie informacja o barwie, która wywołuje w nas uczucia. Przykładowo zielony kolor sprawia, że czujemy się odprężeni, a czerwony powoduje u nas przypływ energii.
Czym jest haptyczność i czemu ona służy?
Haptyczność jest komunikacją z wykorzystaniem zmysłu dotyku. Poprzez wrażenia, które nam towarzyszą w kontakcie z materią, możemy zauważyć jak reaguje na to nasze ciało. Jest to jednocześnie swojego rodzaju kontakt z samym sobą, ponieważ mózg podczas aktywacji zmysłu dotyku, wycisza się i pozwala nam być tu i teraz. Właściwe materiały użyte we wnętrzu zapewnią ci poczucie emocjonalnej równowagi i stabilności.
Niemniej jednak sama moc kolorów i struktur to nie wszystko, bo urządzanie wnętrz to przecież sztuka połączeń.
Napisz do mnie, jeśli jesteś zainteresowany WARSZTATAMI… miejsce docelowe do ustalenia.
